Скуп је организовало Друштво српско-палестинског пријатељства, Генерална унија палестинских студената и организација Палестинске дијаспоре у Србији.
Скупу је присуствовало око стотинак људи, од чега неколико десетина припадника палестинске дијаспоре, који су након излагања уз музику изводили традиционалне игре своје земље. Окупљени су носили палестинске и српске заставе.
Скупу се обратио палестински конзул Талал Елзик:
За 11 дана варварског напада израелске војске погинуло је 263 наших грађана, од тога је 66 деце од месец дана до 15 година. Уништено је 2.000 станова, а бомбардовано 15.000. Срушили су шест болница, гађали водоводну и канализациону мрежу и уништили једину ковид-лабораторију у појасу Газе.
Студент Медицинског факултета у Крагујевцу, Сулејман Аборуми је рекао да рат траје од 1947, када су Јевреји дошли у Палестину и окупирали део земље. Аборуми тврди да ово није верски сукоб између јевреја и муслимана, већ етничко чишћење Арапа које спроводи Израел. Tоком свог обраћања у руци је држао фотографију на којој израелски војници хапсе палестинског хришћанина.
Скупу се обратио и Драган Батавељић, професор Уставног права на Правном факултету Универзитета у Крагујевцу:
Палестински и српски народ имају сличну судбину, јер САД и њени савезници, оличени у НАТО пакту, подржавају отимање туђих територија – Космет, Палестину и других, као и протеривање народа који су ту живели вековима.
Палестинска дијаспора скандира након завршетка скупа
Град Крагујевац традиционално гаји добре односе са Палестином, и од 2012. има потписан споразум о сарадњи са палестинским градом Јерихоном. Сарадња се пре свега одвија на пољу образовања, медицине и културе. Крагујевац је 2018. посетила делегација лекара и фармацеута из Палестине, а 2019. је одржана и манифестација под називом “Дани Палестине у Србији”. Осим тога, Универзитет у Крагујевцу похађа велики број студената и студенткиња из Палестине.
Коментариши